Hrana je od suštinskog značaja za ljudski opstanak i važan je aspekt našeg zdravlja, pored sredstva za zadovoljstvo i uživanje. Hrana ne samo da obezbjeđuje potrebnu energiju, ona takođe dodaje faktor zadovoljstva kroz različite ukuse, mirise, teksture. Međutim, za mnoge osobe zavisnost od hrane može postati ozbiljna koliko i droga za osobe koje zloupotrebljavaju supstance.
Šta znači zavisnost od hrane?
Za muškarce i žene koji pate od zavisnosti od hrane, veoma ukusna hrana (koja je često bogata mastima, šećerom i/ili soli) pokreće hemijske reakcije u mozgu koje izazivaju osećaj zadovoljstva. Ovo se može uporediti sa odgovorom zavisnika na supstancu koju koristi (narkotici, alkohol), jer aktivira isti centar za nagrađivanje mozga.
Odnosno, ova zavisnost slična je svakoj drugoj zavisnosti. Osoba oseća zadovoljstvo dok određenu hranu uzima a kad prestane djelovanje hrane dolazi do osećaja frustracije i tuge. Kao i kod bilo koje druge droge i na hranu se može stvoriti tolerancija, pa osoba više ne oseća zadovoljstvo posle jedne kockice čokolade, već mora da uzme sve više i više.
Zavisnici od hrane postaju zavisni od „dobrih“ osjećanja koja se dobijaju konzumiranjem određene hrane, što često održava stalnu potrebu za jelom, čak i kada nisu gladni. Ovakva ponašanja stvaraju začarani krug. Kako zavisnici od hrane nastavljaju da konzumiraju hranu koja izazivaju prijatna osećanja, oni često pretjeruju i jedu više od onoga što je potrebno za sitost i normalnu ishranu.
A istraživanja su pokazala da posebno brza hrana (fast food) ima snažan uticaj na centre za “zadovoljstvo” u mozgu. Najveću zavisnost stvaramo od hrane koja sadrži ugljikohidrate jer nam donose najviše zadovoljstva. Konzumacija uzrokuje oslobađanje dopamina, hemijske supstance u mozgu čija aktivacija čini da se osećamo dobro. Kada je u pitanju dopamin, hemija prednjači nad samokontrolom. I možemo da kažemo da hemija “prevari” mozak a to znači da zavisnost od hrane nije povezana samo sa manjkom samokontrole, već i sa potrebom za dobro poznatom hemijskom reakcijom.
Koji su uzroci zavisnosti od hrane?
Uzroci zavisnosti od hrane mogu biti različiti, ali ih ljekari najčešće dijele u tri grupe i to na biološke, psihološke i socijalne.
Biološki faktori su oni koji nastaju u samom organizmu i rezultiraju povećanom potrebom za određenom vrstom hrane. U njih ljekari svrstavaju kao najčešće hormonski disbalans, poremećaji u mozgu, određene lijekove i istorija zavisnosti u porodici. Takve osobe su sklonije stvaranju zavisnosti nego drugi, pa je hrana njihov prvi izbor.
Psihološki faktori su svi oni koji nastaju kao psihološki uzrok nastanka i razvijanja zavisnosti. To su uglavnom i najčešće psihološko ili seksualno nasilje i velike traumatične situacije ali i svakodnevni problemi koji se talože duže vreme, zatim gubitak voljenje osobe, tuga i nedostatak samopouzdanja.
Socijalni faktori su oni koji nastaju kao rezultat loše interakcije pojedinca sa okolinom. Obično se predstavljaju kao izostavljanje iz društva, socijalno nasilje nad decom, društvene promene, izolacija ili porodični problemi.
Koji su simptomi zavisnosti od hrane?
Prema Američkoj asocijaciji psihologa, navedeni simptomi su definisani kod zavisnosti od hrane:
- Česta žudnja za određenom hranom, uprkos osećaju sitosti i upravo završenom hranljivom obroku
- Osoba konzumira hranu za kojom žudi i više nego što je planirano, čak i do granice da se osoba loše oseća i da ima mučninu
- Osoba se često oseća krivom nakon što konzumira određenu hranu ali je ponovo ubrzo nakon toga konzumira
- Pronalaze se izgovori zašto je dobra ideja da se konzumira hrana za kojom se žudi.
- Osoba pokušava više puta da prestane da konzumira određenu hranu ali bezuspješno
- Osoba konzumira određenu hranu (najviše fast food) krijući se od drugih osoba
- Izbjegavaju se društvene aktivnosti kako bi osoba mogla da konzumira hranu za kojom žudi
Koje su posledice zavisnosti od hrane?
Posledice koje osoba ima na osnovu zavisnosti od hrane dijele se na tri grupe: psihološke, fizičke i socijalne posledice.
Ovisnost o hrani može oslabiti mentalno zdravlje, posebno ako postoji nedostatak podrške ili neadekvatna pomoć. Određene psihološke posledice uključuju:
- Nisko samopoštovanje
- Depresiju
- Napade panike
- Pojačano osjećanje anksioznosti
- Osoba gubi osećaj nade
- Povećana je razdražljivost, posebno ako je pristup željenoj hrani ograničen
- Emocionalna odvojenost ili ukočenost
- Suicidalne ideje
Zavisnost od hrane može dovesti do mnogih negativnih fizičkih posledica na telo jer se konzumira višak hrane. Određene fizičke posledice uključuju:
- Bolest srca
- Dijabetes
- Probleme sa probavom
- Gojaznost
- Hronični umor
- Hronični bol
- Poremećaj spavanja
- Smanjen seksualni nagon
- Glavobolje
- Artritis
- Bolest bubrega/jetre
- Osteoporozu
Društvene posledice zavisnosti od hrane uključuju:
- Smanjen učinak na poslu ili u školi
- Izolaciju od voljenih
- Podjela unutar porodičnih jedinica
- Nedostatak uživanja u hobijima ili aktivnostima u kojima se nekada uživalo
- Izbjegavanje društvenih događaja ili funkcija
- Rizik od ugrožavanja finansija ili karijere
Kako prevazići zavisnost od hrane?
Nauka još uvek radi na razumijevanju i pronalaženju tretmana za zavisnost od hrane.
Određena istraživanja su dokazala da oporavak od zavisnosti od hrane može biti komplikovaniji od oporavka od drugih vrsta zavisnosti. Alkoholičari, na primer, mogu da se uzdrže od pijenja alkohola. Ali ljudi koji su zavisni od hrane i dalje moraju da jedu.
Postoje određeni koraci koje osobi mogu pomoći u pripremi za odustajanje od nutritivno siromašne hrane i olakšati rad na odvikavanju (prevazilaženju) zavisnosti od hrane:
- Hrana koja je okidač – zapišite listu namirnica koje izazivaju žudnju i te namirnice trebate u potpunosti izbegavati
- Restorani – napravite listu omiljenih restorana i zabilježite njihove zdravije opcije
- Nutritivno bogata hrana – napravite listu namirnica koje su nutritivno bogate (zdravije opcije)
- Za i protiv – napišite koje su prednosti a koje su mane hrane za kojom žudite i držite taj spisak pri dohvatu ruke
Istraživanja su pokazala da je ključno da osoba ima pomoć od tri stručnjaka, odnosno da ljekar, nutricionista i psiholog zajedno rade sa osobom koja ima zavisnost od hrane jer bi na taj način usvojili sva tri uzroka nastanka zavisnosti od hrane.
Literatura
Legg, J. T. (2017). How to Overcome Food Addiction.
Goodmann, B. (2020). Food Addiction.
Ekern, J. (2017). Food Addiction: Causes, Symptoms, Signs & Treatment Help.
Hartney, E. (2020). How a Food Addiction Develops.
Leonard, J. (2020). What to know about food addiction.